Jak napsat životopis

Životopis (nebo-li Curriculum Vitae, zkráceně CV) je společně s průvodním dopisem zpravidla to první co přijde vašemu budoucímu zaměstnavateli (personalistovi) do rukou. Většina z nás se již na základní škole učila jak má takovýto životopis vypadat a co by asi tak měl obsahovat. Nejvhodnější formou životopisu pro shánění práce či brigády je strukturovaný životopis (více o strukturovaném životopise viz. níže).

Hledání práce na internetu je již dlouho dobu nejúčinnější metodou hledání práce pro většinu Čechů a proto se zvýšil i nárok kladený na zhotovení životopisu. Pro mnohé je však zhotovení životopisu nepřekonatelným problémem, na těchto stránkách najdte vzory životopisů, které Vám usnadní jeho vyhotovení. Životopis pak můžete zaslat e-mailem jako přílohu, přičemž průvodní (nebo-li též motivační dopis) je napsán do těla e-mailu, ale určitě nic nezkazíte, pokud ho zašlete zvlášť v příloze, aby jste pak personalistovi usnadnili vyhodnocování došlých životopisů.

Životopis je vhodné rozdělit do sekcí jako je vaše vzdělání, dosaženou praxi, jazykové dovednosti, ovládání PC a jen okrajově pak vaše zájmy a záliby (co kdyby váš budoucí šéf byl také vášnivým fandou golfu, určitě by jste měl oproti ostatním nějaké to plus). Úkolem průvodního motivačního dopisu je zaujmout.

Pár pravidel při psaní životopisu

životopis musí být stručný (nejlépe 1-2 strany)
životopis musí být jednoduchý a přitom elegantní
životopis musí být uspořádán do tématických částí
životopis musí vyzdvihovat to nejdůležitější pro vašeho potencionálního zaměstnavatele
životopis musí být pravdivý - při pracovním pohovoru se pravda stejně ukáže
životopis musí obsahovat něco navíc, tj. něco co můžete nabídnout oproti jiným (např. skvělé komunikační dovednosti, ovládáte 3 jazyky), při psaní životopisu se soustřeďte na to co je nejlepší pro vašeho zaměstnavatele, jak mu můžete zvýši zisky a úspěch se určitě dostaví.

Pakliže máte vytvořen motivační dopis i jste úspěšně editovali vzor životopisu, můžete se pustit do hledání práce na inzertních serverech nabízející nespočet volných pracovních míst. Pokud nehledáte zaměstnání, ale pouze přivýdělek, můžete vyzkoušet brigády pro studenty, kde najdete mnoho brigád a dalších forem přivýdělku nejen pro studenty.

 

 

Praktické informace
DOMŮ
VZORY ŽIVOTOPISŮ
JAK NAPSAT ŽIVOTOPIS
KE STAŽENÍ
PRACOVNÍ SERVERY
KONTAKT